wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy / rok wydania: 2019
Książka Józefa Barana „Stan miłosny… przerywany Zapiśnik 1988, 2013-18” to bardzo osobisty dziennik refleksji i przemyśleń. Autor dzieli się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami na temat literatury, ludzi, uczuć oraz codzienności. Mądrością życiową dojrzałego, znakomitego poety. W tej mistrzowskiej formie literackiej Józef Baran pokazuje się nam jako uważny obserwator rzeczywistości. Obserwator, który z wnikliwą mądrością analizuje otaczający go świat. Zachowuje przy tym zarówno subtelny dystans, jak i krytyczne spojrzenie połączone z ciekawością ludzi.
Opisy własnych przeżyć, często dramatycznych i sytuacji bliskich mu osób czy znajomych, przedstawiane są przez autora w atmosferze szczerości i autokrytycyzmu. Jego zapiski są pełne realizmu, czasem bolesnego, ale zawsze autentycznego. Zwłaszcza te dotyczące choroby i pobytu w szpitalu.
W książce dominują krótkie formy, które mają charakter refleksji lub komentarzy do bieżących wydarzeń. Józef Baran odwołuje się często do literatury, filozofii, a także obserwacji społecznych, co sprawia, że teksty są wielowymiarowe i inspirują nas do dalszych rozważań. Zwraca uwagę również piękny język autora – prosty, a jednocześnie elegancki i komunikatywny, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie intymnej rozmowy z autorem.
„Stan miłosny… przerywany” to książka, która przypadnie do gustu czytelnikom poszukującym autentycznego, szczerego spojrzenia na ludzi i uczucia oraz ich rolę w naszym życiu. To zapis przemyśleń doświadczonego bogatym życiem człowieka świadomego upływu czasu. Poety, który próbuje uchwycić sens egzystencji w najprostszych chwilach i gestach. Czytając te teksty, można odnaleźć własne rozterki i tęsknoty. W tym tkwi wielka wartość dzienników Józefa Barana.