„A jeśli ja już nie żyję?”
wydawnictwo: Austeria / rok wydania: 2025 / oprawa: miękka ze skrzydełkami / liczba stron: 80
“Czy możemy się zgodzić na to, że jesteśmy śnieni? Czy jesteśmy na to gotowi? Nie, i pewnie nigdy nie będziemy. Ta niezgoda, bunt, przywiązanie do człowieczeństwa, jednostkowej podmiotowości, uczuć, osądów, zachwytów, pragnień jest jednym z ramion, którym utrzymujemy się nad oceanem wieczności.
Wiemy, że nasze “ja” jest tylko kroplą. Czy ocean istniałby bez nas? Czy coś w nim zmieniamy dodając siebie, swoją kroplę?
Czy gdybyśmy uznali, że jesteśmy tylko snem, to czy nasze gesty, decyzje, starania miałyby nadal sens?
Drugie ramię sięga w głąb albo wzwyż a czasem notuje, to czego nie może dotknąć: prawdy przeczuwanej, tajemnicy wszystkiego tego, co poza jego zasięgiem.
Przywiązanie do życia i fascynacja tajemnicą metafizyki. Cierń naszej jaźni. Pragnienie poznania. Tęsknota pewności istnienia. Zdumienie, gdy patrzymy w błękitne niebo.”
fragment recenzji E.B-G.
„Po co nam Polska? i inne pytania”
wydawnictwo: KB Projekt we współpracy z Fundacją im. Zygmunta Starego / rok wydania: 2023 / oprawa: twarda / liczba stron: 342
Książka ta jest podsumowaniem czterech pisemnych debat, które prowadziła Fundacja im. Zygmunta Starego między 2017 a 2022 rokiem. Ich celem było inicjowanie jak najbardziej racjonalnej i merytorycznej dyskusji o najważniejszych polskich problemach.
W Polsce, zwłaszcza po 2005 roku, dyskusja polityczna przestała być tym, czym powinna, a stała się wojną toczoną za pomocą języka używanego jako broń i narzędzie przemocy. Sposób prowadzenia sporu politycznego wyznaczają skaczące sobie do gardeł grupy przepełnione nienawiścią i pogardą dla swoich przeciwników. Obie strony projektują konflikty tak, aby na pewno nie udało się ich rozwiązać w drodze porozumienia. Nie konfrontacja argumentów logicznych jest metodą pozyskiwania i utrzymywania zwolenników, lecz budzenie najniższych uczuć. Nie szukanie rozwiązań, lecz zderzenia dialektyczne. Prowadzi do tego skrajna zachłanność prawie wszystkich rywalizujących ze sobą polityków.
Smutek budzi myśl, jak mało cenimy potencjał, który Polska posiada, i jak marnotrawimy go w wyniszczającym konflikcie.
Celem tych debat była więc dyskusja merytoryczna i konstruktywna.
Dyskusja nie przeciwko komuś, lecz w celu poszukiwania dobra wspólnego. Na rzecz budowy polskiej wspólnoty obywatelskiej i społecznej, w której zasady demokratyczne i wolność słowa umożliwiają ścieranie się poglądów, ale nie prowadzą do ścierania w pył współobywateli.
„My, polani i inne szkice”
wydawnictwo: Arcana / rok wydania: 2021 / oprawa: twarda / liczba stron: 196
„Ten zbiór esejów stanowi kolejny wysiłek Autora w ramach jego prywatnego programu mającego na celu uzyskanie przez Polskę jak najdalej idącej suwerenności. Nie sposób nie zgodzić się z przedstawioną przez niego diagnozą – potrzebne jest głębokie przewartościowanie sposobu myślenia i działania Polaków.”
ze wstępu prof. Kazimierza Dadaka
„Choć nasze łodzie przeciekają… notatki lipnickie”
wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu / rok wydania: 2020 / oprawa: twarda / liczba stron: 94
„Późno dojrzały owoc poetyckich kontemplacji Krzysztofa Budziakowskiego jest tym bardziej zaskakujący, że autor debiutu nie uczestniczył w agorze literackiej i można rzec jednym skokiem odrobił lekcje, które poeci pobierają przez długie lata poezjowania, zanim dobrną do najdoskonalszej artystycznie krystalizacji doświadczeń indywidualnych, w których odbija się też doświadczenie powszechne, uniwersalne”.
fragment posłowia Józefa Barana